Для сучасного бізнесу міжнародні перевезення стали звичайним явищем. Торгові контакти здійснюються не тільки всередині однієї держави, вони відкривають нові горизонти, що виходять за межі країни. Доставка вантажів виконується різними способами, але автомобільний транспорт як і раніше залишається найбільш популярним і економічним.
Багато компаній сьогодні готові надати всі види послуг з перевезення товарів особливого призначення. Кожне вантажоперевезення – складний процес, що вимагає від обох сторін великого досвіду і знання правових основ у сфері транспорту. Особливо це стосується доставки цінних вантажів.
Поняття цінного або дорогого товару
На практиці, будь-який вантаж може бути доставлений з точки А в точку Б, але є такі товари, які вимагають особливого захисту – це дорогі або цінні речі. Багато хто думає, що сюди відносяться тільки цінні папери і готівкові гроші. Однак крім матеріальних цінностей, захисту вимагають багато представників флори і фауни, що мають значення для історичної спадщини.
До класифікації цінних вантажів можна віднести:

- дорогоцінні, а також напівкоштовні камені;
- ювелірні прикраси, дорогі годинники, королівські регалії та відзнаки;
- дорогоцінні метали (наприклад, злитки золота) і сплави з них;
- грошові банкноти, акції, векселі та інші цінні папери;
- платіжні картки, чіпи для банківських транзакцій, блоки чеків;
- вироби з натурального хутра та шкури цінних видів тварин;
- історичні та музейні експонати, антикваріат, реліквії, пам’ятні колекції;
- широко відомі справжні твори мистецтва, стародавні книги;
- рослини і тварини, занесені до Червоної книги і охоронювані законом.
Іноді буває, що до цінного товару можуть ставитися живі об’єкти, які вимагають особливих умов перевезення, наприклад, медичного (ветеринарного) спостереження за їх станом.
Перед доставкою товару компанія-перевізник здійснює комплексну підготовку автомобіля, всіх необхідних документів і відповідних заходів безпеки під час поїздки. Заздалегідь продумує і розробляє маршрут з урахуванням значущості вантажу і зовнішніх факторів. У зв’язку з небезпечною ситуацією на сьогоднішніх дорогах логістичні компанії забезпечують оптимальну комфортність, безпеку транспортування та охорону протягом усього шляху.
У разі особливо цінного товару потрібен збройний супровід. У зв’язку з цим представники компанії укладають індивідуальні договори з позавідомчою охоронною організацією або приватним охоронним агентством, і тоді вантаж буде перебувати під посиленою охороною воєнізованого конвою. Великі компанії додатково встановлюють на транспорт спеціальні пристрої, що дозволяють здійснювати моніторинг пересування автомобіля.
Біометрія для захисту вантажів, що транспортуються
Прагнучи забезпечити збереження цінного товару, фахівці з логістики застосовують великі технології безпеки, які є незамінними інструментами в боротьбі з викраденнями, грабежами і крадіжками. Сьогодні широко використовуються такі прогресивні рішення, як:
- супутникові GPS-системи, встановлені на кожній упаковці;
- системи моніторингу та контролю Track&Trace;
- біометричні системи в мобільному додатку;
- радіохвильова ідентифікація;
- електричні «розумні» замки для захисту кузова.
Непорядні водії – найбільш поширена причина крадіжки вантажу. Завдяки системі біометрії кожному водієві можна видати спеціальну ідентифікаційну біометричну карту, що дозволяє диспетчерам з точністю відстежити вкрадений вантаж, прив’язавши його до конкретного транспортного засобу і географічного розташування.
Правила перевезення особливо цінних вантажів автотранспортом
Основним завданням при транспортуванні цінного вантажу є забезпечення максимальної безпеки. Доставка товару до одержувача без перешкод і з мінімальним ризиком – надзвичайно складне і відповідальне завдання, так як жодне агентство не може на 100% гарантувати вам, що з вантажем нічого не станеться. На будь-який транспорт, включаючи рефрижератори, можуть впливати зовнішні фактори – хімічні або механічні.
Перед відправкою цінного вантажу слід ретельно продумати багато нюансів і, найголовніше, виконати кілька важливих рекомендацій:
- Необхідно вибрати відповідного оператора. Це один з найбільш значущих і складних критеріїв. Дані послуги пропонують безліч логістичних компаній, але не всі можуть забезпечити належний рівень вантажоперевезення і максимальну безпеку. Автомобіль повинен бути в справному стані і обладнаний спеціальною системою відстеження та захисту вантажу.
- Розробити точний маршрут. Правильно позначений шлях прямування –запорука безпеки і швидкої доставки товару. В процесі планування дуже важливо звертати увагу на всі пункти правил дорожнього руху, розміщені уздовж маршруту, а також на всі заправні станції та придорожні кафе, де водій зможе зупинитися і відпочити.
- Підготувати і перевірити якість товару перед завантаженням. Перевіркою вантажу має займатися особа, яка відповідає за його стан на момент упаковки, нанесення маркування та фіксації з метою захисту від пошкодження при транспортуванні. Якщо мова йде про твори мистецтва (наприклад, картини), то для них потрібна оптимальна вологість повітря і температурний режим. Після того, як вантаж надійно закріплений (спеціальними підлоговими фіксаторами, ременями, стрейч-плівкою або латами), його потрібно опломбувати і промаркувати.
- Підготувати додаткову документацію. Цінні товари – це специфічні вантажі, що вимагають спеціальних сертифікатів, атестатів, страхових полісів та митного оформлення. У разі відмови покупця представити всі необхідні документи це може викликати повернення товару на кордоні, а також інші проблеми. Тому компанії мають право відмовитися від такої послуги.
Подбавши про правильне оформлення документів, страхування та підготовку самого вантажу до транспортування, залишається лише доставити його в пункт призначення згідно з договором.
Міжнародне перевезення цінних вантажів – особливості
Міжнародні автомобільні перевезення зазвичай здійснюються на основі Женевської конвенції CMR, яка регулює відносини, які виникають в процесі транспортування інтернаціональних торгових вантажів. Транспортна накладна CMR оформляється в чотирьох або п’яти примірниках, кожен з яких підписаний і проштампований відправником і перевізником. Всі накладні повинні містити:
- Дату і місце видачі товару для доставки адресату.
- Ім’я та адреса відправника, а також підпис і реквізити організації, що перевозить вантаж.
- Назва та адреса одержувача із зазначенням місця призначення.
- Найменування та параметри товару (характеристики, позиції, вага, перелік, тип упаковки).
- Свідоцтво про те, що перевезення виконується відповідно до Конвенції CMR.
Внутрішні вантажоперевезення по Україні здійснюються на підставі товарно-транспортної накладної, а також складської розписки.