Ланцюжок етапів доставки вантажів не такий вже простий, як здається. На усій протяжності етапів потрібна організована продуманість кожної операції. Важливою є і логістика, що має на увазі під собою комплекс певних завдань, іноді далеких за своєю суттю від процесу перевезення вантажів. Але без урахування цих завдань доставка вантажів може бути або зовсім нездійсненною, або дуже скрутною. І саме експедитори, що є обов’язковими учасниками цього ланцюжка – займаються рішенням конкретних завдань.
Експедитор – хто такий і що робить?
Експедитор – особа, наділена відповідальністю і у функціях якого:
- приймання із складу вантажу з обов’язковими супровідними документами;
- перевірка якості тари;
- контроль за техсостоянием транспорту і пристосувань, необхідних для вантажоперевезень;
- правильним розподілом вантажу;
- контроль за діями вантажників.
Прямими обов’язками є і грузосопровождение до місця призначення, з обов’язковим збереженням цінностей, як матеріальних, так і грошових, дотримання на усіх етапах необхідного і заздалегідь обумовленого із замовником режиму зберігання, своєчасна здача вантажу, оформлення документації. При форс-мажорних ситуаціях – оформлення актів на недостачу, заподіяне псування і інше.
Які знання повинен мати експедитор?
Експедитор знаходиться по класифікаційному довіднику в категорії технічних працівників.
Зобов’язаний знати:
- Законодавство країни, де виконуються конкретні функції;
- Нормативно-правову базу;
- Міжнародні правила;
- Розроблені і затверджені норми вантажоперевезень;
- Нюанси заповнення і оформлення транспортних документів;
- Основні принципи логістики.
Окрім вищепереліченого, для успішності своєї діяльності, експедитор повинен ще розбиратися і в такій інформації:
- технології і організації ТЭО;
- типи наявного на даний момент рухомого складу;
- експлуатаційні можливості термінальних систем і транспортних шляхів;
- формування транспортної інфраструктури;
- системи тарифів і податків(що діють) на перевезення;
- формування кошторису доставки вантажів;
- оптимізовані методи ТТ схем вантажоперевезення;
- функції водія-експедитора.
Відповідальність експедитора
Експедитор відповідальний за:
- Повне ігнорування або неналежне виконання своїх безпосередніх посадових обов’язків, розроблених і обумовлених ДИ, у рамках діючого КЗОТ;
- Правопорушення, зроблені або досконалі в ході виконання своїх безпосередніх обов’язків у рамках нормативних актів, встановлених КоАП і кримінальним законодавством;
- Спричинення матеріального збитку або замовникові, або в цілому організації – у рамках, закріплених діючим трудовим і цивільним КЗОТ.
Керівник працівника, безпосередньо контролює його роботу і дає оцінну характеристику.
Важлива роль експедитора у вантажоперевезеннях
Сьогодні, як ніколи, відзначається повсюдне розширення торгових мереж, підвищення активізації вантажоперевезень на далекі відстані і недооцінювати роль експедитора у вантажоперевезеннях – буде неправильним. При цьому замовники, розглядаючи експедитора, як юридичну особу, можуть розраховувати на якісне перевезення, зберігання, страхування вантажів. Експедитор же, за неухильне і послідовне дотримання цих чинників, отримує винагороду від вантажовідправника.
Експедитор, що знаходиться в штаті експедиційної компанії, як правило, фахівець широкого профілю. Грамотний експедитор не з чуток обізнаний про усі плюси і мінуси перевезень різними видами транспорту, оскільки стикається з цим щодня у своїй практичній діяльності. Виходячи з цього, експедитор для досягнення найкращого результату зазвичай планує спочатку майбутнє вантажоперевезення з високою мірою надійності і якості, розробляє найбільш оптимальний маршрут і підбирає найбільш зручний транспортний засіб.
Усі навички і знання експедитора допоможуть повністю виключити вірогідні простої. У функціях фахівця також і сплата мит і зборів, оформлення усіх необхідних документів.
У правах працівника – не лише отримання від замовника усієї інформації про вантаж, що перевозиться, але і перевірка достовірності документів і самого вантажу.