Транспортування спиртних напоїв відрізняється від вантажоперевезень продукції інших категорій. Згідно з чинним законодавством перевізник та одержувач повинні мати ліцензію на доставку та реалізацію даного типу товару. Транспортування алкогольних напоїв здійснюється відповідно до певних правил, які ми розглянемо в цій статті.
До якого виду вантажу відноситься алкоголь?

Властивості алкогольних напоїв дозволяють віднести їх до категорії небезпечних вантажів з наступних причин:
- легкозаймистість: алкоголь являє собою водний розчин етилового спирту, тому може легко і швидко спалахнути;
- вибухонебезпечність парів етанолвмісних речовин. Також випаровування алкоголю викликає подразнення слизових оболонок;
- високий тиск розчиненого вуглекислого газу в ємностях з газованими алкогольними напоями.
При цьому алкоголь, який містить в своєму складі 24-70% етилового спирту, звільняється від дотримання правил ADR. У разі транспортування алкогольних напоїв з вмістом спирту понад 70% існують певні обмеження: ємності з такими рідинами не повинні бути більше 5л, а маса брутто лотків з продукцією – не більше 30 кг.
Які правила перевезення алкоголю автомобільним транспортом?
Транспортування алкогольної продукції вимагає розуміння властивостей даної категорії товарів і дотримання певних правил перевезення:

- Чистота автомобіля. Будь-який сторонній запах може змінити властивості алкогольних напоїв, зокрема аромат і смакові якості. Справа в тому, що пробки в пляшках з алкоголем не забезпечують абсолютну герметичність, тому вино і шампанське можуть «увібрати» в себе неприємний запах з кузова. Для запобігання псування продукції необхідно вимити кузов перед завантаженням.
- Температура. Не рекомендується здійснювати транспортування алкогольних напоїв під час нестерпної спеки або лютого морозу: оптимальний температурний діапазон – +10-15 градусів за Цельсієм. Занадто низька температура небезпечна для напоїв з вмістом етилового спирту нижче 40% – може випасти в осад і повністю зміниться смак. Якщо ж передбачається, що доставка займе кілька днів, як у випадку з міжнародними перевезеннями, рекомендується віддавати перевагу рефрижераторам – транспортним засобам з охолоджувальними установками, здатними підтримувати всередині кузова стабільну температуру. У разі транспортування неупакованої продукції варто підбирати цистерни з термоізолюючими стінками.
- Надійна фіксація продукції. При транспортуванні алкогольних напоїв в ящиках необхідно дотримуватися зазначеної висоти штабелювання, а також закріпити продукцію за допомогою стяжок або ременів. Пляшки з винами рекомендується перевозити в горизонтальному положенні, щоб вміст контактував з пляшковою пробкою. Алкогольні напої можна транспортувати в цистернах, бочках, пластикових пляшках або навіть пакетах – в кожному з випадків потрібна надійна фіксація.
- Технічний стан транспортного засобу. Сильна тряска під час вантажоперевезення по Україні може позначатися на властивостях алкогольних напоїв. Винятком є деякі сорти вин, наприклад, ліньє-аквавіт, який під час руху «розкривається», вбираючи деревний аромат бочок.
- Світло. Алкогольні напої дуже чутливі до впливу сонячних променів, тому транспортування здійснюється тільки в закритому транспорті.
- Наявність супровідної документації.
- Заборонено укладати поверх тари з алкоголем продукцію, яка може пошкодити ємності або привести до псування її вмісту.
- Також транспортний засіб повинен бути оснащений суцільнометалевим кузовом, щоб мінімізувати ризик пограбування. З цією ж метою ретельно розробляється маршрут, і плануються зупинки в охоронюваних місцях.
Вимоги до документації
Транспортування алкогольних напоїв здійснюється за наявності всієї супровідної документації:
- рахунки-фактури;
- сертифіката відповідності;
- товарно-транспортної накладної;
- ліцензія.
У разі міжнародних вантажоперевезень потрібна наявність митної декларації та капсул на ємностях з алкогольними напоями, що підтверджує сплату акцизного збору. Згідно зі статтею 227 Податкового кодексу України, порушення маркування алкогольної продукції або неповна оплата податку може стати причиною відмови в подальшому митному оформленні та заборони ввезення товару на територію України.
Відповідальність за псування продуктів при перевезенні

Вантажоперевезення по Києву дорогих алкогольних напоїв передбачає попереднє страхування продукції. Якщо ж замовник хоче заощадити фінансові кошти і відмовляється убезпечити свій товар, існує ймовірність того, що він зазнає збитків через пошкодження цілісності пляшок або зміни властивостей алкоголю під час транспортування. Перевізник несе відповідальність лише у випадку, якщо доведено, що пошкодження або втрата вантажу сталися з його вини.
Сьогодні багато логістичних компаній пропонують здійснювати перевезення алкогольних напоїв під TIR-системою гарантій. Максимальна страховка при вантажоперевезенні звичайної продукції – 50 000 доларів, а при транспортуванні алкоголю – 200 000 доларів. Таким чином, TIR – міжнародна гарантія надійності.
Логістична компанія АСД-Логістік: швидке і якісне транспортування алкоголю
Вибір транспортної компанії – непросте завдання, до якого потрібно поставитися відповідально. АСД-Логістік – команда професіоналів, які забезпечать ретельну розробку маршруту, вибір транспортного засобу і збір документації для оперативної доставки Вашого вантажу в цілості й схоронності. Дізнатися детальніше про послугу ви можете у нашого фахівця за номером на сайті.